Forum Uzależnienia Strona Główna Uzależnienia
Forum dla osób chcących porozmawiać o uzależnieniach, problemach z nimi związanych oraz poszukujących pomocy


Czym jest alkohol?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Uzależnienia Strona Główna -> Alkohol
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Ania
Administrator



Dołączył: 21 Sie 2005
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Pon 17:31, 29 Sie 2005    Temat postu: Czym jest alkohol? Back to top

Opis: Podstawą wszystkich napojów alkoholowych jest alkohol etylowy, czyli etanol, o wzorze C2H5OH. Jest to związek organiczny, łatwo palny; bezbarwna ciecz, otrzymywana w procesie fermentacji cukrów lub syntetycznie.

Historia: O alkoholu, znanym w neolicie, może nawet w paleolicie, a więc przed tysiącami lat, mówią najstarsze dokumenty, dzieła literackie, kodeksy praw. Już w czwartym i trzecim tysiącleciu p.n.e. W Mezopotamii i Egipice najbardziej rozpowszechnionymi napojami było piwo i wino. Te same alkohole w trzecim tysiącleciu spożywane były również w Chinach. W okresie panowania Grecji i Rzymu w krajach basenu śródziemnego spożywano głównie wino. W średniowieczu napój ten opanował cały kontynent.
Wynalazek destylacji alkoholu niektórzy przypisują Chińczykom (kilkaset lat p.n.e), inni Arabom (pomiędzy VII a X wiekiem p.n.e.). Faktem jest, że destylacja alkoholu upowszechniła się krajach europejskich dopiero w XI wieku. W XVII wieku opanowano technologię produkcji wódki z ziemniaków i zastosowano wysokowydajne urządzenia, co wzmogło produkcję i spożycie.

Działanie: Wprowadzony do organizmu alkohol zostaje szybko wchłonięty. Atakując mózg alkohol wpływa na zwolnienie działania komórek mózgowych i zahamowania wyższych czynności nerwowych. Alkohol powoduje zmniejszenie sprawności umysłowej i fizycznej. W pierwszej fazie sprawia przyjemność, wywołuje poprawę nastroju, tłumi lęki i obawy, dostarcza radości, przynosi rozluźnienie, odprężenie, odsuwa złe myśli. Człowiek staje się rozmowniejszy, bardziej elokwentny. Następnie ujawniają się skutki negatywne, nieskoordynowane ruchy, chwiejny krok, splątany język.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gość







 PostWysłany: Pon 16:48, 02 Kwi 2007    Temat postu: Back to top

Carmen Electra Giving A Head And Taking A Load!
[link widoczny dla zalogowanych]
 
sivva
Początkujący



Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Pią 10:50, 19 Cze 2009    Temat postu: Alkoholizm Back to top

Alkohol to środek odurzający, silnie wpływający na psychikę, funkcjonowanie organizmu i zachowania człowieka.

Jest znany i pity na całym świecie, co wcale nie oznacza, że jest to substancja zdrowa i godna polecenia, wręcz przeciwnie - jego nadużywanie prowadzi do chronicznej choroby, czyli uzależnienia.

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości danej osoby. Polega na niekontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Wielu dorosłych ludzi mogłoby uniknąć kłopotów wynikających z nadużywania alkoholu, gdyby nauczyli się dostrzegać odpowiednio wcześnie sygnały wskazujące, że gra z alkoholem staje się zbyt niebezpieczną sprawą w ich życiu.

Alkoholizm jest chorobą chroniczną, czyli nieuleczalną - możliwe jest jedynie zatrzymanie jej objawu, którym w tym przypadku jest czynne picie. W swoim charakterze jest też postępująca i potencjalnie, jeżeli nie zostanie zatrzymana, doprowadza do śmierci.

Rozwój choroby to przechodzenie przez poszczególne fazy, przy czym każda z nich niesie ze sobą coraz większą destrukcje w różnych sferach funkcjonowania człowieka (w jego zdrowiu, kontaktach z ludźmi, wykonywaniu zadań życiowych i.in.)

Ponieważ wraz z rozwojem choroby umacniają się jej mechanizmy, utrudniające czy wręcz uniemożliwiające adekwatne postrzeganie przez osobę pijącą swojej sytuacji i siebie, nie jest ona w stanie wychwycić momentów granicznych, świadczących o stopniu zaawansowania choroby.

Zazwyczaj minimalizuje swój problem z piciem albo używa innych „obtłumaczeń”, ułatwiających nie dostrzeganie go. To wszystko powoduje, że zdecydowana większość osób nie chce się leczyć.

Tylko duży dyskomfort, cierpienie i zagrożenie lub też presja czy inne zewnętrzne okoliczności mogą, choć z trudem, torować alkoholikowi drogę do trzeźwości.
Niebezpieczeństwo uzależnienia od alkoholu pojawia się w chwili, kiedy :

- Człowiek zauważa, że działanie alkoholu odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie czy pobudza do działania - ułatwia regulowanie emocji. Stopniowo, osoba zagrożona uzależnieniem zaczyna poszukiwać, inicjować i organizować okazje do wypicia, pije z chciwością, wyprzedza kolejki, powtarzają się przypadki upicia, a także pije alkohol pomimo zaleceń lekarskich, sugerujących konieczność powstrzymywania się od picia.

- Osoby, które uprzednio piły wyłącznie w sytuacjach towarzyskich zaczynają pić samotnie i do tego w ukryciu. Coraz częściej powtarzają się przypadki prowadzenie samochodu po niewielkiej nawet ilości alkoholu.

- Osoba "wchodząca" w uzależnienie stara się unikać rozmów na temat swojego picia, a później reaguje gniewem bądź agresją na sygnały sugerujące potrzebę ograniczenia picia oraz w sytuacjach utrudniających dostęp do alkoholu.

- Kiedy zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że jej picie różni się od picia innych osób podejmuje "ciche" próby ograniczania picia po to, aby udowodnić sobie, że jeszcze posiada kontrolę nad piciem alkoholu.

Choroba ta może jednak być powstrzymana, jeżeli osoba uzależniona podejmie systematyczną terapię w placówce odwykowej. Cenną pomoc można również znaleźć w środowiskach wzajemnej pomocy, takich jak Wspólnota Anonimowych Alkoholików lub Klub Abstynenta.

Uzależnienie jest chorobą, która uszkadza cztery podstawowe sfery życia : fizyczną, psychiczną, społeczną i duchową. Na początku priorytetem jest ciało pacjenta, dopóki będzie on cierpiał z powodu fizycznych dolegliwości związanych z piciem, trudno mu będzie, a nierzadko będzie to wręcz niemożliwe, aby korzystał z oddziaływań terapeutycznych.

Trzeba uzdrowić organizm - potrzebne jest wiec nie tylko odtrucie organizmu, ale także leczenie różnego rodzaju schorzeń spowodowanych chronicznym zatruciem, niedożywieniem, deficytem witamin i innych substancji potrzebnych do zdrowia i niszczonych przez alkohol.

Następnie konieczne są zmiany psychologiczne. Osoby uzależnione uczą się rozumienia siebie, swojego życia i swojej choroby, porządkują swoje życie uczuciowe i uczą się konstruktywnych sposobów zaspokajania swych potrzeb, pozytywnego stosunku do samego siebie oraz umiejętności potrzebnych do trzeźwego życia. W sferze społecznej trzeba naprawić kontakty z innymi ludźmi.

Pacjenci przygotowują się do odbudowy swych związków z bliskimi osobami, niszczonych przez poprzednie lata, oraz wywiązywania się z zaniedbywanych zadań społecznych i zawodowych. Poprzez przemianę duchowa natomiast odkrywają podstawowe wartości, które poprzednio lekceważyli i niszczyli oraz starają się znajdować w swoim nowym życiu miejsce na realizację tych wartości.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Tęcza CPT
Początkujący



Dołączył: 30 Sie 2010
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Pon 11:14, 30 Sie 2010    Temat postu: Back to top

W skrócie można napisać że alkohol jest dla większosci osób przebywajacych na forum,narzędziem przy pomocy którego skutecznie niszczy się Twoje życie. Zanim sięgniesz po następny kieliszek lub ćwiartkę wódki to przeczytaj ten post,może właśnie ratujesz życie nie sobie,ale bliskim Ci osobą.

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Uzależnienia Strona Główna -> Alkohol Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach