Forum Uzależnienia Strona Główna Uzależnienia
Forum dla osób chcących porozmawiać o uzależnieniach, problemach z nimi związanych oraz poszukujących pomocy


Warszawa - graffiti - Leczyć, zamiast karać

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Uzależnienia Strona Główna -> Narkotyki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
maja.ruszpel
Początkujący



Dołączył: 10 Cze 2010
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Czw 20:28, 10 Cze 2010    Temat postu: Warszawa - graffiti - Leczyć, zamiast karać Back to top

Uzależnienie od narkotyków ma także twarz… kobiety. Trzy z nich – Marta Gaszyńska, Emilia Kwiecińska i Marzena Żelazo – są bohaterkami graffiti Dariusza Paczkowskiego, które powstaje z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Substancji Psychoaktywnych. W ramach solidarności uzależnionymi, na graffiti występują także dr Karina Chmielewska z IPIN, Kasia Malinowska - Sempruch z Global Drug Policy program OSI, poseł Marek Balicki, muzyk Tomasz Lipiński i prof. Wiktor Osiatyński.

Na skrzyżowaniu ul. Górczewskiej i Al. Prymasa Tysiąclecia powstaje graffiti poświęcone problematyce związanej z polskim prawem narkotykowym.
Oficjalne zakończenie prac nad muralem odbędzie się 24 czerwca.

Przewodnim hasłem graffiti jest: LECZYĆ ZAMIAST KARAĆ. Jego koncepcja oraz kształt powstawały w ramach warsztatów i zostały stworzone przez osoby uzależnione, pod okiem Dariusza Paczkowskiego z grupy 3fala.art.pl, który jest też autorem projektu.
Jak mówi Marta Gaszyńska, ze Stowarzyszenia JUMP 93, które właśnie realizowało projekt - Tematyka graffiti bezpośrednio nawiązuje do art. 62.1 Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii, który nakazuje karać każdego za posiadanie każdej ilości narkotyku nawet na karę do 3 lat więzienia. Jako uzależniona, znam problem i myślę, że należy wykorzystać każdą okazję by mówić o tym, że ten zapis należy zmienić, stąd mój udział w projekcie -
Taki zapis (wprowadzony w 2000 roku) najczęściej bowiem uderza w osoby młode, eksperymentujące z narkotykami oraz osoby uzależnione. W efekcie, w ciągu ostatnich 10 lat odnotowano wzrost karalności przede wszystkim wśród osób posiadających narkotyki na własny użytek (najczęściej były to narkotyki w ilościach od 0,3 do 3 gramów), podczas gdy wpływ na wykrywalność poważnych przestępstw narkotykowych był znikomy (Polska przy tak restrykcyjnym prawodawstwie należy jednocześnie do czołowych producentów amfetaminy w Europie). Te nieskuteczne zapisy prawa rocznie kosztują polskie państwo 80 milionów złotych. Kasia Malinowska – Sempruch, dyrektor Global Drug Policy program OSI, która pojawiła się jako jedna z solidarnych z uzależnionymi dodaje- Fragment polskiej ustawy dotyczący karania za posiadanie narkotyków jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Unii Europejskiej. Traktuje tak samo osobę uzależnioną, jak dilera – tymczasem wiadomo, że uzależniony zawsze będzie przy sobie miał narkotyk. Pytanie więc: czy uzależnienie, które jest chorobą wyleczy więzienie? Nie. W więzieniu może się ono niestety jedynie pogłębić. -

Choć od długiego już czasu trwa debata publiczna nad koniecznością zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, zmiana ta nie następuje.
Tymczasem, dowodem na skuteczność innych zapisów prawa jest jedna z bohaterek graffiti, Marzena Żelazo –Wzięłam udział w tym graffiti i zdecydowałam się pokazać tam własną twarz, ponieważ w moim przekonaniu obecna ustawa przynosi więcej szkody niż korzyści. Moje życie to świadectwo tego, że z uzależnienia można wyjść dzięki leczeniu, edukacji, a nie dzięki penalizacji. Mam szczęście, że za moich czasów kiedy jeszcze „brałam”, prawo nie było tak restrykcyjne – dodaje.

Powstanie graffiti było możliwe dzięki zgodzie Zarządu Dróg Miejskich oraz współpracy z festiwalem Street Art Doping.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
marta_narkopolacy
Początkujący



Dołączył: 28 Cze 2013
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Pią 13:01, 05 Lip 2013    Temat postu: Back to top

I właśnie o takie inicjatywy chodzi - żeby edukować, pomagać, a nie wsadzać za kratki. Niestety jest jeszcze dużo do zrobienia. Ostatnio nastolatek został zatrzymany przez policję za posiadanie narkotyków, a szkoła od razu skreśliła go z listy uczniów. Teraz rodzice i dyrekcja przerzucają się odpowiedzialnością. Więcej o sprawie na stronie wyborcza/narkopolacy w artykule "Licealista miał narkotyki? To do widzenia ze szkoły!".

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
agacisz
Początkujący



Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

 PostWysłany: Śro 9:31, 10 Lip 2013    Temat postu: Back to top

Ooo ciekawa akcja, przyznam że nie słyszałam o niej. Oby jak najwięcej takich inicjatyw. Smile

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Uzależnienia Strona Główna -> Narkotyki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach